dur-1

Ďurovčík ryžuje, kde sa len dá!

Známy choreograf, producent a tanečník Ján Ďurovčík nie je len obyčajný umelec. Nepochybne má v sebe aj podnikateľského ducha a na svoje aktivity si dokázal zaobstarať zaujímavú finančnú podporu. Divadlo Heineken Tower Stage, v ktorom figuruje ako spolumajiteľ prenajal za extrémne výhodných podmienok. Zo štátnej kasy mu Bratislavský samosprávny kraj mesačne prilepší o niekoľko tisíc eur. Choreograf je jasný dôkaz toho, že v kultúre sa peniaze zarobiť dajú. Zmluvu o prenájme uzavrelo BSK s Ďurovčíkovým divadlom pred vyše tromi rokmi, pretože ako zriaďovateľ potreboval presťahovať z PKO svoje nekomerčné Divadlo LUDUS. Aby teraz mohol LUDUS niekde hrať, platí BSK Ďurovčíkovi a jeho dvom partnerom podľa oficiálnej zmluvy, ktorá je k dispozícii, ročne vyše stotisíc eur. Lukratívnu dohodu uzavrelo bývalé vedenie BSK – predseda Vladimír Bajan na dlhých desať rokov. Povšimnutiahodný príspevok si vybavil aj z ministerstva kultúry na muzikál Ôsmy svetadiel.

V Luduse zarezával aj Flašík. Keď bol ešte chudobný:

Nekomerčné divadlo vychovalo na svojich doskách mnoho známych hercov, od Mira Nogu, cez Romana Luknára, Adyho Hajdu, Deanu Horváthovú-Jakubiskovú či Elenu Podzámsku. Od malička chodil do Ludusu aj podnikateľ Fedor Flašík, ktorý tu hral a neskôr robil aj námestníka riaditeľa. Flašíkova životná filozofia sa vraj už vtedy údajne nezhodovala s umeleckou brandžou. „Spýtal som sa ho – Feďo, čo chceš v živote dosiahnuť? A on – chcem byť bohatý. Keď som sa ho opýtal, ako chce byť bohatý, povedal, že to je jedno, proste chce byť bohatý,“ spomína dnes riaditeľ Divadla Ludus, Peter Kuba. Asi pred vyše desiatimi rokmi začalo divadlo pôsobiť profesionálne, no za tú dobu prežili osem sťahovaní. Zdalo sa, že po poslednom presune – teda do priestorov komerčného divadla Heineken Tower Stage – im svitlo na lepšie časy a starosti s nájmom už môžu definitívne hodiť za hlavu. Opak je ale pravdou. Dostali sa pod taktovku podnikateľov, ktorý im vraj nemilosrdne diktujú podmienky, hoci to nájomná zmluva nešpecifikuje. „Raz za rok v období Vianoc sa stane, že zavolajú z nejakej firmy a objednajú si predstavenie pre deti. Nám to tu ale nedovolia zrealizovať s odôvodnením, že my nemôžeme robiť komerčné veci. Tvrdo zakročili a zakázali nám to. Naša tržba so vstupným tri až päť eur sa s ich dvadsať eurovým nedá porovnať,“ krúti hlavou riaditeľ Divadla Ludus.

Bola aj podstatne lacnejšia voľba:

Podnájom v Divadle Heineken Tower Stage je podľa riaditeľa Ludusu neštandardne vysoký. „Vieme o tom, že je to predražené, lebo sme mali záujem o Malú scénu. Kým sme s nimi jednali, tak nám náš zriadovateľ našiel priestory v divadle Heineken Tower Stage. Na Malej scéne by sme mali nájomné dvadsaťpäť tisíc eur a oveľa výhodnejšie podmienky. Teraz je o tri štvrtiny vyšší,“ upozorňuje Kuba.
Jeho slová dokazuje aj zmluva, ktorá je k dispozícií na Bratislavskom samosprávnom kraji. Zo štátnych peňazí dostane Ďurovčíkovo divadlo v priebehu niekoľkých rokov vyše milión eur. Aj za takú obrovskú sumu musí Ludus dodržiavať striktné podmienky. „V podstate je to dobrý priestor. Najprv sme sa tešili. My platíme symbolické nájomné jedno euro ročne a mali by sme byť spokojní. Náš zriaďovateľ sa o nás postaral a platí nám tieto priestory. Teraz už ale vieme, že za tým existujú rôzne dohody, ktoré sme sa dozvedeli až potom,“ dodáva šéf divadla. Za stotisíc eur ročne, čo Bratislavský samosprávny kraj platí, majú podľa neho k dispozícií iba šesť až desať dní v mesiaci. V iné dni si Heineken Tower Stage realizuje vlastné predstavenia.

S nástupom novej vlády počítali. Zmluvu si ošetrili:

Vraj si divadlo Heineken Tower Stage účtuje takú vysokú sumu za skladové, administratívne priestory, parkovisko a nástupnú rampu. Údajne sú to neporovnateľné priestory. Nájomnú zmluvu, uzavretú ešte za prechádzajúce vedenia vyššieho územného celku, mal Bratislavský samosprávny kraj záujem ukončiť. Potvrdila to jeho hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová. Ako dodala, pre finančnú nevýhodnosť. Po opakovaných sťažnostiach zo strany Ludusu sa zriaďovateľ pokúsil o zmenu priestorov, no neúspešne. „Po nájdení a zabezpečení náhradných priestorov vhodných ako sídlo Divadla Ludus, BSK pristúpil k vypovedaniu nájomnej zmluvy uzatvorenej s Tower Stage. Následne v zastúpení advokátskou kanceláriou spol. Tower Stage, písomne oznámil, že výpoveď z nájmu považuje za neplatnú. Nedošlo k ukončeniu zmluvy výpoveďou zo strany nájomcu a trvá na jej ďalšom pokračovaní. Po márnom uplynutí lehoty na späťvzatie výpovede, prenajímateľ podal na príslušnom súde žalobu o určenie neplatnosti výpovede nájomnej zmluvy,“ objasnila hovorkyňa Iveta Tyšlerová.

Na Ôsmy svetadiel dostal desať tisíce od Krajcera:

Okrem lukratívnej nájomnej zmluvy vytiahol Ján Ďurovčík od štátu ešte ďalšie finančné prostriedky. Ako jeden z prvých záchranných projektov Novej scény si Juraj Ďurdiak ešte ako jej dočasný šéf zvolil muzikál Ôsmy svetadiel. Uzavrel dohodu so spoločnosťou choreografa Jána Ďurovčíka o koprodukčnej spolupráci. Aj keď  z tohto diela sa stal medzičasom trhák, za povšimnutie stojí pozadie jeho uvedenia. Ôsmy svetadiel Ďurovčík pôvodne režíroval pre svoje súkromné divadlo. A keďže muzikál je vec finančne náročná, požiadal o dotáciu vo výške 200-tisíc eur ministerstvo kultúry. Odborná komisia mu však neodklepla ani cent. Napriek tomu Ďurovčík podporu, i keď ,,iba” 35-tisíc eur, od štátu predsa len dostal. Postaral sa o to priamo rezortný šéf. Dotácia bola poskytnutá na základe mimoriadneho rozhodnutia vtedajšieho ministra Daniela Krajcera. Laicky povedané, minister nerešpektoval odporúčanie komisie a peniaze muzikálu priklepol, lebo zo svojej pozície mohol. To, že Krajcer sa napríklad vo februári 2010 zabával spolu s Ďurovčíkom na párty zorganizovanej moderátorom Patrikom Švajdom po narodení  jeho syna, nezohrávalo pri pridelení dotácia iste žiadnu úlohu.

Ešte nejaké drobné:

Ďalších 45-tisíc eur zaplatila známemu choreografovi Nová scéna, ktorá však v čase uzatvorenia koprudukčnej spolupráce bola na pokraji finančného zrútenia. Kde dokázala zohnať uvedenú čiastku zostáva záhadou.
Všetky pochybnosti okolo muzikálu však už dávno prekryl fakt, že Ôsmy svetadiel aj rok od uvedenia pravidelne vypredáva 600 miestne hľadisko Novej scény. Ján Ďurovčík vraj nad tým krútil hlavou a hovoril, že urobil najhorší obchod vo svojom živote. Tvrdil, že podpísal pre neho absolútne nevýhodnú  zmluvy, z ktorej nemá žiadny prospech.

tower_stage – kompletná zmluva na stiahnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>