dob-1

Dobrák

Milionár Marek Trajter, ktorého obvinili z objednania vraždy Romana Deáka, trávi už niekoľko mesiacov na Seychelách. Čaká kedy sa jeho prípad objasní a všetky falošné obvinenia budú stiahnuté. Ani obrovská vzdialenosť mu ale nezabránila nezištne pomáhať ľuďom v núdzi. Podnikateľ, ktorého majetok sa odhaduje na desiatky miliónov eur bol až do prepuknutia kauzy s Deákom šedá eminencia slovenskej supertriedy. Zistili sme, že už niekoľko rokov v tichosti podporuje neziskové organizácie, detské domovy, nemocnice a športový klub. Obchodník s realitami priznal, že dobročinnosť berie doslova ako povinnosť.

„Začiatky mojej charitatívnej činnosti siahajú do obdobia prvej polovice deväťdesatych rokov minulého storočia. K charite ma priviedol Roman Deák. Spolu s ním a s Martinom Sečanským sme realizovali niekoľko charitatívnych projektov. Najväčší bol kúpa prístroja na mimotelový krvný obeh pre Detskú Fakultnú nemocnicu v Bratislave,“ priznáva Trajter. Podnikateľ v tejto súvislosti dodáva, že ho uráža neustále spájanie s Deákovou vraždou: „Roman bol človek, ktorý mi ukázal, čo je v živote dôležité. A je to práve pomoc tým, ktorí sú jednoznačne na túto pomoc odkazaní.“

Zaujímalo nás podľa čoho si Trajter vyberá komu pomôže a komu nie. Predsa len, nedá sa pomôcť všetkým. „V mojej charitatívnej činnosti sa nesústredím na konkrétny program alebo organizáciu. Reagujem podľa okolnosti a naliehavosti, ktorá je vyžadovaná v danom momente,“ objasňuje svoj výber.

Keď pred tromi rokmi videl v televízií zábery zo zemetrasením zničeného Haiti cítil, že musí ľuďom bez domovov pomôcť: „Najviac ma oslovil program UNICEF, ktorý bol zameraný na pomoc deťom na Haiti. Preto padlo rozhodnutie pre UNICEF,“ opisuje tri roky starú udalosť. Postihnutým rodinám na ostrove poskytol vtedy tridsať tisíc eur. Že je filantrop Trajter rodinne založený dokazuje pomoc detskému domovu vo Veľkom Mederi či Národnému onkologickému ústavu na Kramároch. Štyridsaťdva ročný boháč pomáha aj futbalovému klubu v Petržalke. Potvrdil nám to člen predstavenstva Vladimír Kondrlík: „Pán Trajter pôsobí v našom klube od septembra minulého roka ako nezištný partner, ktorý náš klub podporuje najmä finančne. Jeho záujem je čisto charitatívny. Dovolím si povedať, že bez jeho finančných príspevkov, by náš petržalský klub a najmä jeho mládežnícka sekcia, nedohrala ani rozohratú sezónu,“ vyjadril sa bez okolkov. „Charita je pre človeka, ktorý je úspešný povinnosť. Musí ale vychádzať z čistého úmyslu a úprimného odhodlania pomôcť. Určite si nemyslím, že charita mi prinesie spásu. Spása je pre mňa o pokore,“ uzatvára Trajter.

1_1 2 3_0 4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>