jedalne-1

Biznis na deťoch

Bývalého starostu Bratislavy Andreja Ďurkovského sa dá v jeho prešľapoch asi len ťažko tromfnúť, ale súčasná starostka Starého mesta Bratislavy, Tatiana Rosová sa na toto prvenstvo stále viac doťahuje. Našla ďalšiu dieru v systéme (resp. ju si vytvorila), ktorú treba okamžite zaplátať. Obedy v školských jedálňach sú teraz témou číslo jedna. Podľa nej je systém nefunkčný, stojí veľa peňazí a dá sa to robiť lepšie. Tento názor bohužiaľ nezdieľa nikto okrem nej a ešte firmy, ktorá túto zákazku mala dostať.

Bratislavské Staré mesto sa minulý rok rozhodlo, že školské jedálne poskytne súkromníkom a vyhlásilo koncesiu. Sľubovali lepšie obedy v krajšom prostredí. To, ale rodičov nepresvedčilo. Novinku rázne odmietli, ale starostka na vychytávke naďalej trvala. Prešlo pol roka a veci sa stále neposunuli. Z toho dôvodu sa rodičia rozhodli zvolať diskusia za účasti pani starostky Tatiany Rosovej.

Má svoju predstavu:

„Prečo sa má privatizovať niečo, čo funguje. Mesto to dokáže urobiť lepšie a lacnejšie. A je to v záujme našich detí,“ vyjadril sa zástupca rodičov Anton Prno. Rosová, tvrdí, že je tu reálna hrozba, že sa jedálne začnú zatvárať: „Keď tam budeme musieť dovážať stravu, ako budem vysvetľovať rodičom, že ich deti musia jesť dovážanú stravu?“ Rodičia jej argument s dovážanou stravou považujú za smiešny a podklady, ktoré jej úrad vypracoval ihneď spochybnili. Našli v ňom množstvo relevantných nedostatkov. S Rosovou dokonca nesúhlasí ani kancelária primátora, rezort školstva a ani magistrát. „Z tohto pohľadu nám to príde ako keby sa zo žiakov robil zdroj na biznis,“ povedal Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva. Na stretnutí zoči-voči vystúpili rodičia proti Rosovej s nepriestrelnými argumentami a zahnali ju do kúta. „Prečo musíme vymeniť systém, ktorý je funkčný, všetci si ho chvália a je odskúšaný, za nejaký experiment, ktorý zatiaľ nikde nefunguje. Ďalšia vec je, že koncesia je skrytá privatizácia v školských jedálňach,“ povedal na rovinu zástupca rodičov.

Sú v tom milióny:

V roku 2012 vyhlásilo mesto verejnú koncesiu v hodnote päť miliónov eur. Jej víťaz mal v deviatich školách a škôlkach variť obedy. Z toho sa malo sedemdesiat tisíc eur investovať do rekonštrukcie daných jedální. Mesto sa zároveň chcelo zblízka pozrieť na terajšie fungovanie a nakladanie s peniazmi v jedálňach. „Veľmi sa nás to dotklo, keď si pani starostka dovolila povedať, že konečne sa spraví poriadok v hospodárení v školských jedálňach. Keby vraj rodičia videli v akých podmienkach sa varí jedlo určite by neboli spokojní,“ smutno sa posťažovala vedúca jednej zo školských jedální. Na jej stranu sa postavil aj zástupca rodičov Anton Prno: „My si nie sme vedomí toho, že by sa tam plytvalo a nehospodárne narábalo. Obsahujú to aj všetky relevantné materiály a výstupy z našej školy.“ Na konci roku 2012 sa opäť zvolalo stretnutie rodičia vs. Rosová. Pani starostka si pripravila reč, ktorú ale vysmiali: „Ja som nikdy nehovorila o tom, že by sa nedodržiavali pravidlá hospodárenia. To sme ešte nezistili. Zistili sme to, že sa dá robiť školské stravovanie efektívnejšie za menej peňazí.“ Staré mesto uvádzalo v podkladoch 2,79 eur za obed, pričom v skutočnosti jedálne varia lacnejšie. Za necelé dve eurá. Rodičia vypracovali vlastné výpočty a tabuľku ukázali Rosovej. Poukázali na chyby a nejasnosti v jej pláne a tej neostávalo nič iné len priznať porážku. „Mne sa teda veľmi páči tento výpočet. Zrejme je niekde nejaká nezrovnalosť. Túto súťaž tým pádom považujeme za uzavretú. Boli tam vecné chyby “ priznala Rosova. Nakoniec sa ukázalo, že nedostatkov bolo v zmluve viac. Napríklad súkromník by mohol postupne ceny obedov po svojom ľubovoľne zvyšovať. Na všetky nástrahy upozornili prekvapujúco práve rodičia. A úspešne. Verejná súťaž skončila fiaskom.

Nevzdáva sa:

„Dnes fungujeme tak, že mesto vyhlási súťaž. Rodičia vo voľnom čase odstránia závažné chyby, ktoré v tej súťaži boli, od výpočtu ceny až po zmluvné podmienky a úradníci, ktorí majú robiť svoju prácu budú žalovať rodičov za to, že ukázali pravdu?,“ komentoval Prno. Rosová, trvá na svojom. Hovorí, že chce aby v školských jedálňach varili tie isté kuchárky, podľa tých istých noriem, ale aby to manažoval niekto, kto to vie. Paradoxne firmu, ktorú na koncesiu v prvom kole mesto vybralo bola firma City Gastro, ktorá so stravovaním detí na základných školách nemá žiadne skúseností. Funguje iba od roku 2011 a firma má sídlo v bratislavskom bytovom priestore.

Mesto sa stále svojej myšlienky o súkromníkovi, ktorý bude riadiť školské jedálne nevzdáva. Najnovšie majú v úmysle reštrukturalizovať iba tie jedálne, v ktorých s tým budú rodičia detí súhlasiť. Túto myšlienku zatiaľ nikto nepodporil. „Prečo, keď vie niečo také urobiť súkromník a ešte na tom zarobiť, prečo to neviete urobiť vy, aby ste vy na tom zarobili?,“ opýtala sa Rosovej zvedavá mamička. „ Môžeme zamestnať ďalších pätnásť ľudí, ale toto je ďaleko jednoduchší spôsob,“ odpovedala starostka. Ceny obedov sa pred rokom a pol dokonca zvýšili o päťdesiat centov, takže ročne sa usporí neuveriteľných 250 tisíc eur. Kam peniaze idú ale nie je jasné.

Na záver ešte jeden postreh z diskusiu na sociálnej sieti: „Som dlhoročná volička SDKU-DS. Ale toto je na mňa už priveľa. Mesto je v dezolátnom stave, ľudia padajú do kanálov a ja po večeroch hľadám nášľapné míny v zmluvách. A tie sú v každom druhom riadku. Lebo tej jej úrad, buď nevie pripraviť zmluvu – vyrátať cenu stravnej jednotky (!!!), alebo to robia úmyselne, lebo každá chyba bola v prospech tej firmy a nie detičiek, resp. nás rodičov. Skoro sa bojím nad tým začať rozmýšľať. Ale určite nepovažujem za normálne, aby som celý deň sedela v práci, potom doučovala angličtinu a o pol desiatej večer do druhej rána hľadala chyby po úradníkoch…„

jed-2 jed-3 jed-4 jed-5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>